Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středeční dopoledne s prvky Montessori pedagogiky

Středeční dopoledne v MC Benátky s prvky Montessori pedagogiky

Prvních cca 45 minut věnují děti práci s pomůckami, které si samy vybírají podle svého momentálního zaměření. Procvičují tak dovednosti pro praktický život (přesýpání, přelívání, třídění, aj.), ale i smyslové vnímání (barvy, tvary ... ), matematické a jazykové schopnosti. Pomůcky jsou vytvořené podle zásad Montessori pedagogiky. Děti pracují samostatně, každé na své vymezené pracovní ploše. Rodič pozoruje činnost dítěte ( a zpětně získává informace o jeho potřebách ), chrání dítě před vyrušováním.

Podle aktuálního počasí  jsou zařazovány i aktivity s vodou v prostorách terasy - doporučujeme náhradní oblečení.  


 

Během společné části se věnujeme tématu daného dopoledne ( rozpis témat je připojen níže ). Začínáme setkáním na elipse, pak společně zkoumáme různé materiály, povídáme si o zvířatech a rostlinách, připomínáme si tradice apod., při práci používáme nejen obrázky, ale i zvuky, figurky, přírodniny... snažíme se zapojit co nejvíce smyslů. 

Následuje tematická hudební a výtvarná činnost ( říkanky, písničky, malování, vybarvování, lepení, stříhání ....). 


 

Při společné svačině děti trénují sebeobsluhu a samostatnost. Za asistence rodičů si samy chystají jídlo, odnáší si ho ke stolku a sklízí po sobě nádobí. Jídlo je pro všechny stejné, dítě si může přidávat podle svých potřeb. 

 

Každý rodič obstarává v daném čtvrtletí jednu svačinu (zelenina či ovoce, pečivo s pomazánkou, marmeládou, sýrem, lupínky s mlékem či jogurtem apod.) tak, aby si děti mohly vybrat a uplatnily samostatné krájení, mazání, nalévání nebo nabírání.


 

Na závěr je volná pohybová aktivita.


Kapacita programu je omezena na 10 rodičů s dětmi (max. 12 dětí), je proto nutné, abyste se registrovali na e-mailu nebo mobilu MC Benátky.

KAPACITA JE V SOUČASNÉ DOBĚ PLNĚ OBSAZENÁ, ale můžeme Vás zaregistrovat jako náhradníky a budete operativně informováni, jakmile se uvolní místo.


 

Je potřeba, aby se přihlášení rodiče v případě nepřítomnosti z programu ODHLAŠOVALI DO 20.00 PŘEDCHOZÍHO DNE na mobil MC (737 606 929 nebo e-mail: mcbenatky@seznam.cz). Připravujeme určitý počet pomůcek k tématu, a tudíž potřebujeme znát přesný počet příchozích dětí. Pokud budeme včas informováni o vaší nepřítomnosti, můžeme kontaktovat náhradníky.


 

Co s sebou: pití, přezůvky, 

                  materiál k tématu - rozpis témat viz níže


 

ROZPIS témat - září až prosinec 2012 :

12. 9.      Zvířecí rodina: ovce, beran, jehně

19. 9.      Ptáci: vlaštovka

26. 9.      Plody podzimu

 3.10.      Barvy

10.10.     Tvary

17.10.   Zvířecí rodina: koza, kozel, kůzle

24.10.     Zvířecí rodina: jelen, laň, kolouch

31.10.     Dýňová slavnost

 7.11.      Listnaté stromy

14.11.     Životní cyklus - stromy

21.11.     Zvířecí rodina: prase, prasnice, sele 

28.11.     Hudební nástroje

 5.12.      Legenda o Mikulášovi

12.12.     Vánoční tradice I. 

19.12.     Vánoční tradice II. 

 

Program připravují: Dana Salačová, Lenka Krejcarová

 

Kurzovné činí 60 Kč za dopoledne pro rodinu (1 dospělý a 1-2 děti).